Zastosowania systemów ERP

Wśród wszystkich rozwiązań programowych dla firm które są obecnie dostępne, systemy ERP należą do zdecydowanie najpopularniejszych. Jest to propozycja bardzo uniwersalna, dobrze sprawdzająca się w każdej firmie – zarówno niewielkim przedsiębiorstwie jak i potężnej, międzynarodowej korporacji. Z tego powodu produkty oznaczane jako "ERP" możemy obecnie znaleźć w ofertach wielu różnych producentów. Jest to jednak swego rodzaju pułapka. Skoro bowiem tak dużo produktów jest oznaczanych w taki sposób, to mniej doświadczeni użytkownicy w pewnym momencie zwyczajnie nie wiedzą, czym dokładnie są systemy ERP i do czego one służą. Warto dowiedzieć się o tym jak najwięcej, bowiem dzięki temu można znacznie poprawić funkcjonowanie właściwie każdej firmy.

Skrót ERP oznacza "Enterprise Resources Planning". Systemy te są projektowane po to, aby ułatwiać sprawne kierowanie firmą i zarządzanie jej zasobami. Samo słowo "zasoby" jest dość szerokie i może oznaczać wszystko, co firma wykorzystuje w swoim działaniu. Ludzie oraz ich umiejętności, pieniądze, maszyny i wiele innych. System ERP powinien scalać w sobie kilka różnych narzędzi służących do zarządzania poszczególnymi działami firmy. Za pomocą takiego systemu można zatem kierować zarówno działem HR, jak i magazynem przedsiębiorstwa czy planować kolejne działania, z uwzględnieniem posiadanych zasobów. Zwykle istnieje też możliwość wzbogacenia systemu ERP o dodatkowe moduły. Służą one między innymi do komunikacji z klientem, przyjmowania i porządkowania zamówień czy kierowania stroną internetową firmy.

ERP można zatem określić jako zbiór narzędzi, zamkniętych w ramach jednego systemu. W swoim działaniu korzystają one z tych samych zasobów oraz informacji, ale mają zupełnie inne przeznaczenie i odpowiadają za osobne działy firmy. Na rynku znajdziemy obecnie wiele programów reklamowanych jako systemy ERP, które w rzeczywistości nimi nie są. Niektórzy potrafią reklamować tym terminem dość mało rozbudowane programy, służące na przykład do obsługi księgowości. ERP to system znacznie bogatszy i bardziej zaawansowany.

Trzeba zatem uważać, aby wybrać dla siebie odpowiedni system tego typu. Duża liczba dostępnych modułów nie zawsze świadczy o skuteczności danego produktu, bowiem często wcale nie zapewniają one tak wielu dodatkowych funkcji. Lepiej kierować się tym, do czego system rzeczywiście może być wykorzystywany i ustalić, czy spełni on nasze potrzeby. Niekiedy jeden dobry moduł jest w stanie zapewnić o wiele wyższą funkcjonalność, niż wiele mniejszych.