Zarządzanie treścią witryny internetowej. Co to jest CMS i dlaczego powinniśmy z niego korzystać?

Zarządzanie treścią witryny internetowej. Co to jest CMS i dlaczego powinniśmy z niego korzystać?

Nie da się ukryć, że najbardziej wygodnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy swojej witryny www, jest po prostu zlecenie jej wykonania sprawdzonej agencji. Jak jednak ma się sprawa w temacie późniejszej aktualizacji tej witryny? Nikt chyba nie chciałby na stałe uzależnić się od wspomnianej agencji i zlecać jej stałe dodawanie nowych informacji na stronę. Zamiast tego lepiej poprosić o system zarządzania treścią, czyli właśnie CMS.

Co to jest ten CMS?


Mówiąc krótko, jest to skrót od angielskiego wyrażenia Content Management System, czyli przekładając na nasze - system zarządzania treścią. Jest to proste rozwiązanie, które pozwala nam na edycję treści witryny, bez praktycznie żadnego angażowania się w zawiłości jej budowy. Możemy dzięki temu wygodnie dodawać wpisy na blogi, zdjęcia, materiały multimedialne, dokonywać edycji już umieszczonych informacji, a to wszystko bez żadnej wiedzy na tematy programistyczne - przez wygodny panel użytkownika.

W dzisiejszych czasach praktycznie standardem jest to, że wykonująca na zamówienie witryny internetowe agencja interaktywna robi to w oparciu o systemy CMS, pozwalające później ich użytkownikowi zarządzać treścią stron. Kiedyś postępowano inaczej, co niestety skutkowało tym, że duża ilość stron pozostawała nieaktualna. Właściciel nie umiał ich bowiem odpowiednio obsługiwać, nie uśmiechało mu się też płacenie za każdym razem agencji za poprawki. Na szczęście, czasy się zmieniły.

CMS to ogromne zalety


Główną z nich jest po prostu niezależność od projektanta i wykonawcy strony. Musi on jedynie dostarczyć system CMS, a następnie przeszkolić z jego obsługi i pokazać jego możliwości. Topowe agencje takie szkolenie zapewniają w standardzie, liczą bowiem na długofalowy rozwój relacji z klientem i jego zainteresowanie ich ofertą w przyszłości. My z kolei, gdy już nauczymy się podstaw wspomnianego CMS, co nie należy do trudnych zadań, sami możemy bez żadnego problemu stale aktualizować swoją witrynę i dodawać na niej nowe informacje.

Rozwiązanie takie szczególnie sprawdzi się w przypadku tych firm, które na bieżąco zmieniają dane dotyczące swojej działalności, takie jak chociażby cenniki, szczegóły swojej oferty, dane teleadresowe i tak dalej. Te wszystkie zmiany można wprowadzić w mgnieniu oka i cieszyć się zawsze aktualną witryną internetową.

Dużym plusem jest także to, że nie jesteśmy przy tym zadaniu przywiązani do konkretnego komputera - takie zmiany możemy wprowadzić praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, z pierwszego lepszego komputera z łączem internetowym. Gdy więc nasza firma podpisze nowy kontrakt lub odniesie spory sukces na zagranicznych rynkach - możemy od razu poinformować o tym na naszej witrynie, z niemal każdego miejsca na świecie.

Który CMS jest najlepszy?


Bardzo ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, jako że systemów tych jest cała masa. Jeżeli chodzi o te darmowe, najpopularniejszym jest na pewno WordPress (dedykowany blogom, choć mający też inne zastosowania), popularna jest też Joomla. Duże agencje interaktywne często z kolei działają na takiej zasadzie, że tworzą swoje własne systemy zarządzania treścią, które potem implementują w projektowanych stronach. Takie rozwiązanie jest dla nich najwygodniejsze, a pozostaje też korzystne dla klienta, który otrzymuje dedykowany system w cenie samego zamówienia na stronę www.

Jeżeli chodzi o darmowe CMS, korzysta z nich ogromna liczba osób, i choć są naprawdę udane i proste w obsłudze, ich funkcjonalność jest ograniczona. Problem możemy mieć na przykład w sytuacji, gdy chcielibyśmy, by nasza witryna była naprawdę wyjątkowa i niepowtarzalna. Z tego też powodu lepiej jest korzystać z dedykowanych CMS, którymi posługują się duzi projektanci - wtedy zyskujemy niemal stuprocentową pewność, że wszystko będzie wyglądało, jak tylko sobie tego zażyczymy.