Dlaczego warto zdecydować się na zakup systemu ERP, cz. 1

Przed podjęciem każdej decyzji wprowadzającej radykalne zmiany w zarządzaniu firmą, trzeba przeanalizować każdy aspekt zmian. Wysiłek finansowy, ale i ludzki, jaki będą musieli ponieść wszyscy, musi znaleźć swoje uzasadnienie w sferze ekonomi przedsiębiorstwa, ale też codziennego podstawowego funkcjonowania firmy. Krótko mówiąc,musi przynieść zysk w każdym aspekcie, bo inaczej, po co wprowadzać zmiany? Jeżeli nie są jeszcze Państwo przekonani o zaletach systemu ERP, poniżej  zebraliśmy najważniejsze i pozytywne zmiany, jakie nastąpią w Państwa firmie po wdrożeniu systemu ERP.

1. Każdy, kto powinien wiedzieć - dowie się

Najczęściej używanym plikiem komputerowych w Państwa firmie jest Exel. Każdy pracownik zobowiązany do zamieszczenia w nim konkretnych danych pracuje na własnym pliku. Zapisany plik jest rozsyłany w miarę potrzeb i modyfikowany przez innego pracownika. Zaczyna żyć własnym życiem, wymyka się kontroli. Nawet, jeżeli do Ciebie wraca do dalszej obróbki, nie wiesz, kto wprowadził w nim zmiany, ani kiedy je wykonał. Czy wprowadzone zmiany oparte już były na najnowszych danych, czy tych już nieaktualnych. I tutaj wkracza ERP.

Ten zintegrowany system pozwala na działania jednoczesne i transparentne. Teraz wszyscy pracownicy zyskają możliwość pracy na jednym pliku, na wszystkich stanowiskach jednocześnie, w czasie rzeczywistym. Każda zmiana wprowadzona do pliku zostanie zapamiętana i będzie widoczna dla wszystkich użytkowników. Bez przeszkód będzie można sprawdzić historię wprowadzonych zmian. Wszelkie analizy, wszystkie raporty będą realizowane na podstawie aktualnych, modyfikowanych na bieżąco danych. Taki system pracy to gwarancja, pewność i poczucie bezpieczeństwa dla każdej decyzji. 

2. Modułowość procesu 

Każdy dział Twojej firmy posiadał własne oprogramowanie. Aby korzystać z danych zawartych w tych plikach należało je wcześnie przesłać do kolejnego działu. Kto inny musiał jeszcze pozbierać dane z różnych działów i wprowadzać do kolejnego pliku, wielokrotnie wykonywać tę samą czynność. A jeszcze każdy z działów miał własne procedury postępowania, których należało się nauczyć.

Zintegrowany system ERP robi to wszystko sam. Cały mechanizm logistyki wewnątrz firmy zamienia na system informatyczny. Pilnuje procedur przesyłania informacji, nie pozwala na pominięcie jakiegokolwiek etapu. Nowy pracownik nie będzie wymagał długiego i dezintegrującego szkolenia,ponieważ to system go poprowadzi przez wszystkie czynności. A przede wszystkim raz wprowadzone dane w jednym dziale, będą widoczne w każdym kolejnym, który musi z nich korzystać. Wszelkie rutynowe czynności obowiązujące pracownika zostają zautomatyzowane.