Systemy CMS, czyli systemy zarządzania treścią

Pozycjonowanie / SEO

W dzisiejszych czasach, Internet przejął rolę głównego, najbardziej popularnego medium, a różnego rodzaju blogi i strony internetowe umożliwiają najszybsze dotarcie do potencjalnego klienta. Dla osób, które prowadzą własny biznes, posiadanie własnego miejsca w Sieci to niemal konieczność. Popularne hasło głosi, że "content is king", to znaczy, że oprócz atrakcyjnej szaty graficznej liczy się także treść. To właśnie w celu ułatwienia zarządzania treścią na stronie WWW powstały systemy CMS.

CMS, czyli Content Management System, to aplikacja (lub system aplikacji) internetowa, która pomaga zarządzać treścią osobom nie posiadającym specjalistycznej wiedzy w tym zakresie. Dzięki CMS, modyfikacja treści oraz sposobu prezentacji na stronie jest niezwykle prosta. Dzieje się tak, ponieważ system jest zbudowany w oparciu o różnego rodzaju moduły i formularze i wyposażony w prosty w obsłudze i przyjazny użytkownikowi interfejs.

Pierwszy system CMS

Pierwszym przodkiem systemów zarządzania treścią był tzw. PRISM (Presentation of Realtime Interactive Service Material). Jego podstawową funkcją było wczytywanie treści wprost z relacyjnej bazy danych. Autorami rozwiązania (PRISM powstał blisko 20 lat temu) byli Jonathan Rosenberg i Halsey Minor, będący założycielami amerykańskiej firmy CNET. Popularność PRISM szybko przerosła jego twórców, na czym niewątpliwie skorzystali Neil Webber i Ross Garber, którzy przybyli do USA z Wielkiej Brytanii i stworzyli firmę Vignette. Odnotowując sukces PRISM, niezwłocznie wykupili oni część praw do aplikacji, czerpiąc tym samym aż 67% zysków z regularnej sprzedaży.

W czym tkwi urok systemów CMS?

Niezaprzeczalną zaletą CMS jest możliwość edycji dowolnych treści na stronach WWW, nie posiadając jednocześnie specjalistycznej wiedzy w tym zakresie. Treść można w prosty sposób usuwać i dodawać oraz dowolnie modyfikować grafiki, zdjęcia, obrazki, tabele, filmy, itd. Wykonanie jakiejkolwiek operacji wiąże się wyłącznie z kilkoma kliknięciami myszką w dostępne w aplikacji przyciski.

Większość systemów zarządzania treścią oferuje możliwość użycia tzw. "wtyczek", czyli różnego rodzaju dodatków do danej aplikacji, które automatyzują skomplikowane czynności. Korzystanie z nich pozwala na łatwe rozbudowanie możliwości systemu oraz zauważalne zwiększenie funkcjonalności naszej strony internetowej. W celu instalacji dodatku (np. w przypadku popularnego WordPressa) wystarczy wyszukać interesującą nas pozycję i za pomocą jednego kliknięcia, dodać ją do aplikacji.