Jakie usługi świadczy firma produkująca oprogramowanie?

Nie da się zaprzeczyć, że proces tworzenia oprogramowania jest skomplikowany i obejmuje takie etapy jak projektowanie, rozwój czy testowanie, które wymagają wiedzy fachowej różnych specjalistów. Dlatego tak wiele firm chcących tworzyć aplikacje zwraca się do wyspecjalizowanych agencji rozwoju oprogramowania, które znają specyfikę tego procesu.

Podczas gdy niektóre firmy produkujące oprogramowanie koncentrują się na konkretnym aspekcie produkcji oprogramowania (np. front-end lub backend), inne podejmują się bardziej ogólnych projektów oprogramowania lub świadczą usługi doradztwa informatycznego.

Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, jakie usługi firmy programistyczne świadczą swoim klientom i jak wybrać najlepszego dostawcę dla swojego projektu.

Jakie są rodzaje firm programistycznych?

Firmy informatyczne występują w różnych kształtach i rozmiarach. Można je jednak ogólnie podzielić na dwa różne typy: firmy usługowe i firmy produktowe.

Firmy oparte na produktach

Są to przedsiębiorstwa, które pracują nad własnymi produktami i dostarczają je użytkownikom końcowym, którymi mogą być zarówno przedsiębiorstwa, jak i klienci indywidualni. Takie firmy inwestują czas i pieniądze w rozwój gotowych rozwiązań, które mogą później skonfigurować i wdrożyć po stronie klienta. Tworzą oprogramowanie, które może być później wykorzystane przez inne firmy do rozwiązywania różnych problemów biznesowych.

Google lub Microsoft są doskonałymi przykładami firm opartych na produktach. Obie firmy oferują szeroką gamę niestandardowych rozwiązań, które mogą być dostosowane i skonfigurowane do konkretnych potrzeb biznesowych.

Jednak nieszablonowe rozwiązania mają swoje ograniczenia, a licencjonowanie jest często dość kosztowne, zwłaszcza jeśli Twoja firma nie korzysta ze wszystkich dołączonych komponentów (co jest bardzo częstym przypadkiem).

Firmy, które chcą zbudować rozwiązanie "szyte na miarę", spełniające ich unikalne wymagania, zazwyczaj zwracają się do dostawców niestandardowych usług rozwoju oprogramowania: firm usługowych.

Firmy usługowe: firmy usługowe

Firmy takie pracują bezpośrednio dla przedsiębiorstw i świadczą im szeroki zakres usług - na przykład tworzenie niestandardowych projektów programistycznych lub dostarczanie ekspertyz technicznych w postaci rozszerzenia/ududokumentowania zespołu, zespołów dedykowanych lub zespołów projektowych.

Oto kilka korzyści płynących ze współpracy z firmami usługowymi:

  • Zaletą współpracy z takimi firmami jest to, że nie trzeba martwić się o żadne koszty ogólne, takie jak wynagrodzenia, stacje robocze, sprzęt czy oprogramowanie. To wszystko leży w gestii firmy produkującej oprogramowanie.
  • Agencje software'owe zatrudniają wykwalifikowanych i doświadczonych programistów, ale także dużo inwestują w swój rozwój zawodowy.
  • Współpracując z wyspecjalizowaną agencją rozwoju oprogramowania, zyskujesz dostęp do największych talentów i możesz wykorzystać wewnętrzną wiedzę firmy zdobytą dzięki realizacji wielu projektów.
  • Takie firmy mają duże doświadczenie w budowaniu oprogramowania na zamówienie i mogą pomóc Ci w wielu różnych obszarach - od rozwoju produktu i projektowania UX/UI po architekturę oprogramowania i procesy zapewniania jakości.

Czym zajmuje się firma produkująca oprogramowanie?

Teraz, gdy znasz już dwa różne rodzaje firm programistycznych, nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej temu, co tak naprawdę robią na co dzień. Oto najczęściej spotykane działania firm tworzących oprogramowanie.

Tworzenie rozwiązań programistycznych

Jest to główny obszar zainteresowania każdej agencji oprogramowania. Takie firmy zazwyczaj specjalizują się w kilku obszarach i rodzajach oprogramowania - na przykład w tworzeniu stron internetowych, rozwoju mobilnym lub fintech.

Agencje oprogramowania często specjalizują się w konkretnych technologiach, takich jak uczenie się maszynowe lub łańcuch blokowy. Budują one rozwiązania dla różnych branż i typów organizacji, od startupów, przez małe i średnie przedsiębiorstwa (SMB), po duże przedsiębiorstwa.

Tworzenie aplikacji internetowych i systemów korporacyjnych

Firmy software'owe projektują i rozwijają również zaawansowane strony internetowe i systemy korporacyjne wykorzystywane przez przedsiębiorstwa do automatyzacji zadań i zapewnienia dostępu do zasobów w podróży dzięki technologiom chmury obliczeniowej. Takie korporacyjne systemy internetowe pomagają organizacjom zwiększyć produktywność, ułatwiają zarządzanie przepływem pracy i zwiększają ich zyski.

Dostarczanie narzędzi Business Intelligence

Wiele agencji oprogramowania oferuje ekspertyzę w zakresie budowania rozwiązań data science. Dane są cennymi zasobami, które posiadają organizacje, ale w pełni je wykorzystują, potrzebują specjalistycznego oprogramowania zdolnego do odblokowania spostrzeżeń z dużych zbiorów danych. To właśnie tutaj przychodzą firmy produkujące oprogramowanie. Budują one rozwiązania z zakresu data science, takie jak raporty analityczne, dashboardy i narzędzia Business Intelligence, które pomagają ich klientom we wdrażaniu decyzji opartych na danych.

Doradztwo IT

Wiele agencji oprogramowania udziela swoim klientom porad w zakresie zarządzania ich systemami i architekturą oprogramowania, budowania niestandardowych rozwiązań lub napędzania innowacji. Głównym celem usług doradczych jest podniesienie biznesu na wyższy poziom poprzez optymalizację analityki, procesów i przepływów pracy za pomocą specjalistycznych rozwiązań programowych.

Jakie są usługi świadczone przez firmy informatyczne?

Przyjrzyjmy się najczęstszym usługom programistycznym wybieranym przez klientów agencji rozwoju oprogramowania.

Tworzenie stron internetowych

Rozwój sieci odnosi się do tworzenia produktów cyfrowych, które działają w środowiskach internetowych. Może to być prosta strona internetowa lub złożona aplikacja internetowa, która zawiera dziesiątki usług zamkniętych w zaawansowanej architekturze. Pojawienie się innowacyjnych technologii internetowych i interfejsów programowania aplikacji (API) pozwoliło programistom na zbudowanie stron internetowych, które łączą się z niezliczoną ilością przydatnych funkcji. Co więcej, usługi tworzenia stron internetowych mogą teraz dostarczać aplikacje na urządzenia mobilne, które czują się rodzime i działają płynnie.

Tworzenie aplikacji na urządzenia mobilne

Inny kluczowy obszar w rozwoju oprogramowania koncentruje się obecnie na tworzeniu aplikacji dla urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Świat rozwoju aplikacji mobilnych dzieli się zasadniczo na dwa systemy operacyjne: Android i iOS. Programiści mogą również tworzyć aplikacje międzyplatformowe lub hybrydowe, które wykorzystują technologie internetowe, na przykład Progressive Web Apps. Tworzenie aplikacji mobilnych to wszechstronna dziedzina, w której produkty obejmują zarówno gry mobilne, jak i systemy korporacyjne.

Nauka o danych

Kolejnym kluczowym obszarem rozwoju oprogramowania jest dziś data science. Organizacje różnej wielkości, które generują mnóstwo danych, ale mogą odblokować swoją wartość tylko wtedy, gdy z pomocą naukowców danych i programistów zbudują narzędzia analityczne. Aby uzyskać użyteczny wgląd w dane, naukowcy zajmujący się danymi kopiują je i manipulują nimi za pomocą metod analitycznych, które są następnie wykorzystywane do tworzenia rozwiązań w zakresie oprogramowania. Niektóre z tych programów wykorzystują najnowocześniejsze technologie, takie jak uczenie się maszynowe, które umożliwiają analizę prognostyczną i pomagają przedsiębiorstwom stać się bardziej proaktywnymi w świadczeniu usług dla użytkowników końcowych.

Rozwój aplikacji

Usługa ta koncentruje się na budowaniu aplikacji, które działają na tradycyjnych biurkowych systemach operacyjnych, takich jak Mac, Windows lub Linux. Aplikacje te działają w ramach systemu operacyjnego maszyn i wspomagają codzienne funkcjonowanie organizacji. Podczas gdy niektóre firmy wolą mieć wszystkie swoje aplikacje w chmurze, inne wybierają aplikacje serwerowe ze względów bezpieczeństwa i innych.

Systemy wbudowane

Rozwój technologii Internetu przedmiotów (IoT) oznacza, że przedmioty codziennego użytku mogą być teraz podłączone do Internetu. I właśnie dlatego rozwój systemów wbudowanych stał się tak szybko rosnącym obszarem rozwoju oprogramowania. Ten rodzaj działalności wymaga specyficznych umiejętności kodowania dla systemów wbudowanych, takich jak Raspberry Pi czy Arduino. Oprogramowanie wbudowane specjalizuje się w konkretnym oprogramowaniu, na którym pracują maszyny lub urządzenia.

Cloud computing

Kolejna kluczowa usługa oferowana przez firmy tworzące oprogramowanie dotyczy technologii chmury. Tradycyjnie, pliki były przechowywane lokalnie na komputerach osobistych lub lokalnych serwerach. Obecnie przedsiębiorstwa zaczynają korzystać z usług cloud computing i wykorzystują sieci zdalnych serwerów usługowych hostowanych w Internecie do przechowywania danych i zarządzania nimi. Twórcy oprogramowania, którzy dostarczają takie usługi, tworzą rozwiązania integrujące się z aplikacjami do przechowywania danych w chmurze, takimi jak Amazon Web Services (AWS).

Jakie są przykłady usług dostarczanych przez Codete?

Od wielu lat dostarczamy usługi tworzenia oprogramowania dla szerokiego grona klientów. Nasze doświadczenie pozwoliło nam ukształtować ofertę usług w taki sposób, aby odpowiadała potrzebom firm, które chcą napędzać rozwój i innowacje technologiczne.

Oto pięć najbardziej popularnych usług, które nasi klienci wybierają, aby zasilać swój biznes rozwiązaniami programowymi.

1. Doradztwo IT

Nasze usługi doradcze w zakresie IT mogą dać Twoim zespołom programistycznym niezbędną wiedzę, aby zwiększyć wydajność Twojej firmy. Zatrudniamy ekspertów z dziedziny IT i biznesu, którzy są w stanie dostarczyć informacji dostosowanych do indywidualnych potrzeb, mających bezpośredni wpływ na koszty i jakość operacji. Zostaliśmy wybrani jako partner IT dla biznesu przez wiodące firmy z różnych sektorów, dostarczając naszą wiedzę i doświadczenie, aby wspierać naszych klientów w transformacji cyfrowej.

2. Dedykowane zespoły ds. rozwoju oprogramowania

Tworzymy zespoły dedykowanych specjalistów ds. oprogramowania, które służą jako zewnętrzny dział IT. Zespoły dedykowane są podstawą outsourcingu procesów IT, ponieważ są one w pełni skalowalne i elastyczne. Zawsze dostosowujemy metodykę zarządzania projektami do Twoich potrzeb i ograniczamy formalności do minimum.

3. Rozbudowa zespołu IT

Możemy poszerzyć zestaw umiejętności Twoich wewnętrznych zespołów IT o ekspertów, którzy specjalizują się w konkretnych obszarach lub najnowocześniejszych technologiach. Usługa ta jest idealna dla firm, które chcą wzmocnić swoje procesy IT dodatkowymi talentami i utrzymać dynamikę rozwoju biznesu.

4. Szkolenia IT

Nasi inżynierowie oprogramowania są zachęcani do prowadzenia prezentacji na konferencjach i wydarzeniach informatycznych. Są to doświadczeni edukatorzy, którzy mogą prowadzić szkolenia i warsztaty dla firm chcących w krótkim czasie zwiększyć swoje wewnętrzne zasoby.

5. Badania i rozwój

Aby pozostać konkurencyjnymi w swoich sektorach, organizacje tworzą wewnętrzne działy badawczo-rozwojowe i inwestują w odważne inicjatywy spin-off. Nasi eksperci pomagają klientom korporacyjnym być na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami cyfryzacji biznesu i pomagają im osiągnąć nawet 50% redukcję kosztów rozwoju na wczesnym etapie dzięki naszemu wsparciu.

Lista kontrolna dotycząca wyboru dostawcy usług w zakresie oprogramowania

Teraz już wiesz, jakie usługi firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania może świadczyć dla Twojej firmy. Ale jak wybrać odpowiedniego dostawcę dla swojego projektu? Oto lista kontrolna rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze firmy, której można zaufać, aby opracować wspaniałe oprogramowanie dla Twojej firmy.

  1. Czy firma ma odpowiednie doświadczenie dla twojego projektu? Sprawdź stronę portfolio i poproś o referencje od poprzednich lub obecnych klientów. Przeczytaj recenzje firmy na stronie Clutch.co i The Manifest. Sprawdź pracę firmy na stronie Behance lub Dribbble.
  2. Czy firma otrzymała jakieś nagrody lub wyróżnienia? Musisz mieć pewność, że agencja posiada umiejętności i know-how pozwalające na pomyślną realizację Twojego projektu.
  3. Czy firma pracuje w technologii, której potrzebujesz? Jeśli chcesz stworzyć aplikację blockchainową, poszukaj agencji, która specjalizuje się w rozwoju blockchainów.
  4. Jaka jest wielkość zespołu firmy? Wybierz agencję, która jest odpowiedniej wielkości dla Ciebie jako firmy. Jeśli wybierzesz firmę, która jest zbyt mała, ryzykujesz, że nie będzie w stanie wesprzeć Twojego projektu. Z drugiej strony, duża firma może nie zwracać wystarczającej uwagi na Twój projekt.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże ci wybrać najlepszą firmę produkującą oprogramowanie dla twojego projektu.