Jak w pełni wykorzystać możliwości systemu kina domowego

Potrzebujesz trochę więcej energii z filmów? Oto kilka wskazówek, jak wycisnąć nieco więcej dźwięku z zestawu kina domowego.

Postaraj się zachować symetrię

Kiedy idziesz do kina, zazwyczaj starasz się usiąść prostopadle do ekranu, z głośnikami ustawionymi równo po obu stronach. Wielu kinomanów zadaje sobie trud, aby znaleźć się na środku siedzenia, aby uzyskać najlepsze rezultaty. To samo odnosi się do oglądania filmów w domu, wydajność twojego systemu również na tym skorzysta. Staraj się unikać umieszczania ekranu w rogu, jeśli możesz, ponieważ wpłynie to na pozycję głośników.

Staraj się używać tych samych przetworników

Nawiązując do symetrii, najlepsze rezultaty w systemie kina domowego uzyskasz stosując te same przetworniki, zwłaszcza w trzech przednich głośnikach. Pozwoli to na przenoszenie efektów z głośnika na głośnik w znacznie bardziej przekonujący sposób. Nie ma znaczenia, czy wielkość przetworników się zmieni, jeśli ich materiały i podstawowa konstrukcja są takie same.

Utrzymuj głośniki na podobnej wysokości

Tak jak para głośników stereo daje najlepsze rezultaty na tej samej wysokości, tak samo jest z lewym i prawym przednim oraz lewym i prawym tylnym głośnikiem na tej samej wysokości w konfiguracji AV. Jeszcze lepiej, jeśli możesz mieć wszystkie cztery na tej samej wysokości! Niełatwo jest ustawić głośnik centralny na tej samej wysokości, ponieważ zazwyczaj znajduje się on nad lub pod ekranem. Jeśli możesz, postaraj się, aby różnica wysokości między głośnikiem centralnym a głośnikami po obu stronach była jak najmniejsza.

Rozmieszczenie głośników ma znaczenie

Przy rozmieszczaniu głośników w systemie kina domowego obowiązują podstawowe "zasady" rozmieszczania głośników w systemie stereo (więcej na ten temat można przeczytać tutaj). Jeśli głośniki mają skierowany do tyłu port basowy, będą potrzebowały trochę miejsca między nimi a tylną ścianą. Jeśli to możliwe, unikaj ustawienia bardzo blisko ścian bocznych, a jeśli wybór polega na wciśnięciu głośnika w narożnik lub zamontowaniu go na ścianie, umieść go na ścianie! 

Sprawdź również: Porady dotyczące dźwięku - Wybór głośników Hi-Fi

głośniki podłogowe

Eksperymentuj z rozmieszczeniem subwoofera

Jeśli masz tylko jedno miejsce na subwoofer, to w porządku, ale jeśli masz trochę elastyczności, opłaca się eksperymentować. Nawet mniejsze pomieszczenia mogą dać bardzo różne rezultaty z tym samym subwooferem użytym w różnych miejscach. Jednym z najbardziej konsekwentnie efektywnych miejsc jest przód, pomiędzy lewym lub prawym głośnikiem a centralnym. Umieszczenie subwoofera "we właściwym miejscu" w pokoju może być równie dobre jak upgrade.

Wybierz odpowiedni głośnik do pomieszczenia

Podobnie jak w przypadku zakupu głośników stereo, upewnij się, że są one dopasowane do wielkości pomieszczenia. Uwielbiamy nasze Min 12s, ale używanie ich do kina domowego w pokoju, w którym można by zaparkować autobus, po prostu nie będzie brzmiało zbyt dobrze. To samo dotyczy większych głośników w małym pokoju, ponieważ mogą one brzmieć nadęte i powolne, nie dając tego, do czego są zdolne.

Im mniej pracy dla systemu automatycznej kalibracji, tym lepiej

Żyjemy w czasach, w których sprytne oprogramowanie do konfiguracji i kalibracji może dokonać precyzyjnej korekty zachowania głośników, niezależnie od tego, gdzie są umieszczone. Chociaż są to przydatne narzędzia (w tym oprogramowanie w naszych amplitunerach AV CXR), nigdy nie są tak dobre jak fizyczna korekcja problemów w pierwszej kolejności.

System automatycznej kalibracji nie jest nieomylny

Przetestowaliśmy nasze amplitunery AV CXR z wieloma różnymi typami głośników i w wielu pomieszczeniach, więc informacje zwrotne, które otrzymujesz są tak dokładne, jak to tylko możliwe. Nadal istnieje szansa, że można poprawić te wyniki poprzez ostrożne eksperymenty po uruchomieniu oprogramowania konfiguracyjnego. Jeśli używasz naszych głośników Minx lub Aero z innym wzmacniaczem, może się okazać, że przetworniki BMR dają nietypowe rezultaty (ze względu na ich stosunkowo rzadką i unikalną konstrukcję) przy automatycznej konfiguracji i będą dobrze reagować na odrobinę kreatywnego dostrajania ustawień zwrotnicy i opóźnienia.

Zachowanie każdego systemu kina domowego będzie się różnić w zależności od pomieszczenia, sprzętu i własnych preferencji, ale trzymajcie się powyższych podstaw, a są szanse, że będziecie mieli system, który może dać wam trochę hollywoodzkiej magii w domu.