Tworzymy funkcjonalną aplikację mobilną

Sposobem na zwiększenie funkcjonalności aplikacji jest wykorzystywanie gestów do wywoływania określonych funkcji i opcji. Jest to jedna z najlepszych form prowadzenia interakcji pomiędzy użytkownikiem, a aplikacją. Dzięki temu można pozbyć się z interfejsu wielu zbędnych przycisków, które jedynie zawadzają i zmniejszają czytelność ekranu. Listę najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych w aplikacjach gestów można bez problemu znaleźć w internecie. Warto korzystać z takich rozwiązań, bowiem są one bardzo mile widziane przez użytkowników.

Gesty powinny być jak najbardziej intuicyjne i naturalne dla użytkownika – takie jest ich założenie. Warto pamiętać o tym, że różne gesty mogą mieć różne znaczenia na konkretnych platformach, trzeba zatem dostosować się do ich wymagań.

Pamiętaj, że mniej to więcej

W czasie projektowania aplikacji bardzo często pojawia się pokusa umieszczania w niej ogromnej ilości funkcji. Zaczynamy od prostego pomysłu i celu, w jakim ma powstać produkt. W miarę tworzenia produktu pojawiają się u nas zwykle kolejne koncepcje. Wydaje się nam, że dodając jedną niewielką funkcję więcej będziemy mogli stworzyć coś idealnego do kolejnej grupy odbiorców. Prawda jest jednak taka, że z tymi pokusami zawsze trzeba walczyć. Bardzo łatwo można bowiem dojść w efekcie do stworzenia aplikacji, która teoretycznie posiada wiele ciekawych funkcji, a w praktyce nie sprawdza się właściwie w żadnym zadaniu.

O wiele lepiej jest zatem wybrać konkretne zadanie i konkretną grupę użytkowników i skupić się jedynie na ich potrzebach. Nie zadowolimy wszystkich za pomocą jednej aplikacji, i trzeba z góry się z tym pogodzić. Z drugiej strony ograniczając nieco funkcjonalność naszego produktu będziemy mogli znacznie poprawić jego ogólną jakość. Aplikacja stanie się dzięki temu bardziej czytelna i łatwiejsza w obsłudze.

Pamiętaj o dokładnych testach

Sztuką jest dać swoim klientom coś, czego do tej pory nie znali i przygotować to w takiej formie, aby chętnie z tego skorzystali. Właśnie dlatego niezwykle ważne są dokładne testy naszej aplikacji, i to przeprowadzane na każdym etapie procesu jej tworzenia. Trzeba bacznie obserwować, jak potencjalni użytkownicy radzą sobie z korzystaniem z niej. To właśnie takie testy stanowią najcenniejsze źródło wiedzy na temat tego, jak użytkownicy będą reagowali na poszczególne funkcje naszego produktu. Jest to również moment na wyłapywanie i eliminowanie wszystkich niedoskonałości. Testów nie wolno zaniechać nawet w momencie, gdy gotowy produkt trafi do sprzedaży. Właściwie dopiero wtedy aplikacja zostaje faktycznie sprawdzona "w boju", a my sami otrzymamy mnóstwo dodatkowych informacji zwrotnych co do rzeczy, które należy w niej poprawić.