Tworzenie aplikacji mobilnych – co trzeba wiedzieć

Sama interakcja użytkownika z aplikacją oraz jej funkcjonalność to oczywiście niezwykle ważne sprawy, ale nie wystarczą one do stworzenia idealnego produktu. Kolejna kwestia to animacje znajdujące się w aplikacji oraz to, jak przedstawiają one przechodzenie pomiędzy poszczególnymi funkcjami.

Animacje pełnią tu znacznie ważniejszą rolę, niż tylko ozdobnika który ma wzbogacić aplikację estetycznie. Zapewniają one użytkownikowi znacznie łatwiejsze orientowanie się, w jakiej części aplikacji aktualnie się znajduje. Dostęp do poszczególnych funkcji również jest dzięki nim o wiele bardziej czytelny.

Charakterystyka platformy

Wybierając animacje dla swojej aplikacji trzeba brać pod uwagę to, na jaką platformę przygotowujemy produkt. W przypadku każdej platformy istnieją nieco inne zasady dotyczące tego, w jaki sposób umieszczać takie animacje i jak powinny one wyglądać. Trzymanie się takich systemowych rozwiązań to bardzo dobre wyjście. Dzięki temu obsługa stanie się znacznie łatwiejsza dla użytkownika, który jest już przyzwyczajony do standardów danej platformy. Oczywiście, bardzo cenną rzeczą dla programisty jest wówczas doświadczenie w korzystaniu z takiej platformy. Dzięki temu można umieszczać animacje w swojej aplikacji znacznie bardziej intuicyjnie.

Ikony, kolorystyka i wiele innych

Przestrzeganie standardów dotyczących danej platformy to również korzystanie ze sprawdzonych fontów i ikonek. Bardzo pomocne będzie wyszukanie type ramp; jest to zbiór owych "standardów" dla danej platformy. Zapoznając się z taką listą można łatwiej stwierdzić, jakie rozwiązania powinny znaleźć się w naszej aplikacji. Oczywiście, ślepe trzymanie się wyłącznie ustalonych standardów nie jest tu żadnym obowiązkiem. Można czerpać z innych rozwiązań i środowisk, wzbogacając w ten sposób swój produkt. Trzeba jednak upewnić się, czy nic nie stoi na przeszkodzie w zastosowaniu konkretnych fontów czy innych rozwiązań. Niekiedy problemem mogą być pozwolenia wynikające z licencji, w innych przypadkach – to, czy dana platforma może je obsługiwać.

Gotowe rozwiązania

GUI, UI Kit i inne gotowe rozwiązania to dobra propozycja. Korzystanie z nich znacznie ułatwia przygotowywanie aplikacji, bowiem nie trzeba dzięki temu poświęcać czasu na samodzielne przygotowywanie wielu elementów. Takie pakiety ikon i fontów często są darmowe, a jeśli trzeba za nie płacić – to nie kosztują zbyt wiele. Jest to bardzo dobra inwestycja, bowiem raz zakupione pakiety możemy przechowywać i wykorzystywać, kiedy tylko tego potrzebujemy.