Projektowanie aplikacji mobilnej cz.I

Wiele osób ma dzisiaj pomysł na stworzenie własnej aplikacji mobilnej. Oczywiście, w większości przypadków nie jest on całkiem oryginalny, bo przecież obecnie można znaleźć aplikację do wszystkiego. Aby odnieść sukces nie trzeba być jednak jedynym, który wpadł na jej pomysł, ale tym, który zrealizuje go najlepiej. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby korzystanie z takiej aplikacji było naprawdę wygodne, tylko jak tego dokonać?

Można wymienić pewne reguły, którymi warto się kierować podczas projektowania aplikacji mobilnej. Usability to obecnie coś, co może wyróżnić dany produkt z tłumu mu podobnych.

Po pierwsze, coś co powinno być oczywiste dla każdego twórcy aplikacji mobilnych – należy projektować je zgodnie z konwencjami, które określają nam konkretne systemy operacyjne. Zanim zatem zaczniemy pracę nad naszą aplikacją, musimy się dowiedzieć jakie zalecenia przygotował producent wybranego systemu operacyjnego, czy to jest iOS, Android, Windows czy też BlackBerry.

Na początek warto porównać tę samą aplikację na dwóch systemach – iOS oraz Android. Porównując belki nawigacyjne w obydwóch przypadkach, możemy zauważyć jeden z bardzo często powtarzanych błędów, które popełniają projektanci w naszym kraju. Chodzi mianowicie o przycisk „back”, który w przypadku telefonów działających na Androidzie jest całkowicie zbędny. Kopiuje się go z interfejsu aplikacji na iOS, podczas gdy przycisk na telefonach jest w zupełności wystarczający, aby sprawnie poruszać się po aplikacjach.

Interfejs musi się różnić zależnie od OS, o czym powinien wiedzieć każdy projektant aplikacji dostępnych na większej ilości mobilnych systemów operacyjnych. Dobrym przykładem może być tutaj Listonic i różny wygląd pozycji na liście w aplikacjach na dwóch różnych systemach.

Kolejna sprawa, o której koniecznie trzeba pamiętać już na etapie planowania i projektowania aplikacji, jest to gdzie będzie ona przede wszystkim używana. Należy zastanowić się nad tym, czy użytkownicy będą z niej korzystać w pracy, podczas odpoczynku w domu, w wolnej chwili podczas przemieszczania się transportem miejskim, a może podczas aktywności fizycznej?

Z telefonu korzystamy dziś w różnych sytuacjach, dlatego użytkownik aplikacji może jednocześnie zajmować się dwoma albo trzeba innymi czynnościami. Jego uwaga nie jest przykuta tylko i wyłącznie do telefonu i aplikacji, co powinno być niezwykle cenną informacją dla osoby, która zajmuje się jej projektowaniem. W przypadku każdego rodzaju aplikacji mobilnej, należy zatem jak najdokładniej określić sposób w jaki będzie ona najczęściej używana!