Podstawy projektowania aplikacji mobilnych

Każdy, kto tworzy aplikacje mobilne ma do dyspozycji kilka platform projektowych. Korzystanie z nich daje ogromne możliwości, przez co warto się na nie zdecydować. Wśród wielu róznych platform tego typu, do najważniejszych i najbardziej godnych polecenia należy Google Material Design, iOS Human Interface Guidelines oraz Windows Design.

Chcąc zająć się projektowaniem aplikacji mobilnych koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z powyższymi platformami. Dobry twórca powinien także z góry wiedzieć, na jaką platformę będzie tworzył swoje aplikacje i dobrze znać jej charakterystykę. Najlepiej, jeśli samemu jest się użytkownikiem konkretnej platformy – iOS czy Androida – bowiem takie praktyczne doświadczenie jest tu bezcenne. Dzięki temu twórca wie, na co zwracają uwagę użytkownicy i w jaki sposób można zapewnić im najwyższą funkcjonalność. Ponadto można wówczas wiedzieć znacznie więcej na temat trendów panujących wśród użytkowników danej platformy.

W branży projektowania aplikacji przyjmuje się zazwyczaj zasadę "Win as one". Oznacza ona, że projektant powinien stosować podobne rozwiązania i funkcjonalności we wszystkich swoich aplikacjach. Użytkownicy przyzwyczajeni do niektórych funkcji i całego modelu obsługi jednej aplikacji z łatwością będą mogli wówczas korzystać z innych produktów, co przyczyni się do wzrostu popularności.

Zasada ta z jednej strony ma sens, ale z drugiej budzi pewne obawy wśród projektantów. W końcu może się wydawać, że twórcy aplikacji są przez to zamknięci w pewnych schematach, których zawsze muszą przestrzegać. Ogranicza to ich kreatywność i sprawia, że ich produkty muszą być stale do siebie podobne. Nie chodzi jednak o to – idea tej zasady jest zupełnie inna. Przestrzegający jej projektant może wykazywać się dużą kreatywnością i tworzyć mocno różniące się od siebie produkty. Chodzi jedynie o minimalne zachowanie schematu, który ułatwi użytkownikom korzystanie z takich aplikacji. Podobny układ menu czy zbliżone umiejscowienie poszczególnych przycisków to rzeczy, które w zupełności wystarczą. Dzięki temu korzystanie z różnych aplikacji stanie się dla użytkowników po prostu łatwiejsze i wygodniejsze. Takie proste zabiegi wcale nie muszą oznaczać ograniczania swojej kreatywności.