Projektowanie aplikacji dla użytkowników mobilnych

Technologia rozwija się w zastraszającym tempie. Jeszcze całkiem niedawno komputery osobiste były czymś stosunkowo nowym, a dziś są one wypierane przez kolejne urządzenia. Telefony w coraz większym stopniu przejmują ich funkcje, szczególnie jeśli chodzi o przeglądanie i korzystanie z internetu. Oczywiście, buszowanie w sieci za pomocą telefonu i komputera to dwie zupełnie różne sprawy. Wielu ludzi uważa, że użytkownicy telefonów mają o wiele trudniejsze zadanie, bowiem przeglądanie stron na małym ekranie nie jest tak przyjemne, jak na wielkim monitorze. Wcale nie musi to być jednak prawda.

Każdy serwis internetowy który nie chce zostać zepchnięty na bok przez konkurencję musi dziś otworzyć się na potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. Jeśli serwisy nie zostaną dostosowane do charakterystyki takich urządzeń, to prędzej czy później odejdą w zapomnienie. Odsetek internautów korzystających z internetu głównie za pośrednictwem tabletów i smartfonów już teraz jest wysoki, i rośnie z roku na rok. Projektując aplikacje i wersje swoich serwisów na urządzenia mobilne warto przestrzegać zestawu dobrych praktyk, które przyjęły się na tym rynku. Dzięki nim można znacznie łatwiej dotrzeć do potrzeb swoich użytkowników i stworzyć coś, co będzie przyjazne dla każdego

Jedną z przyjętych praktyk jest projektowanie swoich produktów z myślą o różnych urządzeniach. Chodzi o to, aby te same funkcje oraz treść były dostępne dla każdego, niezależnie od tego, na jakiej platformie i urządzenie ktoś chce z nich skorzystać. Forma może jednak znacznie się od siebie różnić, co pokazują wersje niektórych serwisów na urządzenia mobilne. Wiele stron wygląda nieco inaczej na komputerze i na smartfonie. Zmienia się układ witryny, poszczególne funkcje dostępne są w innych miejscach. Niemniej zawartość serwisu pozostaje ta sama, i zarówno użytkownik komputera jak i smartfona ma dostęp do identycznych zasobów. Trzeba przy tym pamiętać, że urządzenia mobilne korzystają z zupełnie innej rozdzielczości niż komputery osobiste. Bardzo ważne jest zatem zadbanie, aby strona była czytelna dla każdego użytkownika, niezależnie od urządzenia.

Kreatywność jest bardzo ważna, ale warto też trzymać się pewnych przyjętych powszechnie standardów. Warto poznać specyfikę najpopularniejszych przeglądarek internetowych i tworzyć swoje produkty z myślą o nich. Sami użytkownicy również są przyzwyczajeni do pewnych standardowych rozwiązań, i zwykle niechętnie z nich rezygnują. Bliższe poznanie takich standardów jest zatem ważnym krokiem ku stworzeniu idealnej aplikacji.