Aplikacje mobilne – dobre praktyki projektantów

Bardzo ważną cechą każdej dobrej aplikacji są możliwości personalizacji. Z drugiej strony trzeba je podać w taki sposób, aby przygotowanie swojego własnego układu aplikacji było łatwe i szybkie. Zbyt duża ilość różnych funkcji i możliwości też nie jest wskazana, bowiem użytkownik będzie w stanie się wśród nich pogubić. Personalizacja jest znana na przykład w aplikacjach bankowych. Można w nich zapisać konkretne konto do przelewów. Całość jest bardzo prosta i wymaga dosłownie jednego czy dwóch kliknięć, ale w zamian za to można zaoszczędzić w przyszłości mnóstwo czasu.

W niektórych formularzach warto wstawiać domyślne wartości. Jest to szczególnie przydatne w tych miejscach, gdzie i tak wpisuje się niezbyt istotne dla użytkownika treści. Nawiązując do wspomnianych wcześniej przelewów bankowych, dobrym przykładem jest tytuł takiego przelewu. Wielu użytkowników nie zwraca na to uwagi, można zatem umieścić tam treść w stylu "bez tytułu". Oczywiście, nawet przy domyślnej wartości powinna istnieć możliwość modyfikacji wedle własnego uznania.

Jak pokazują raporty, użytkownicy aplikacji mobilnych nie przepadają za polami tekstowymi, które trzeba wypełniać. Sprawiają one sporo problemów i wprowadzają w aplikacji niemały bałagan. Oczywiście, w niektórych przypadkach nie da się ich uniknąć, bowiem czasami użytkownik musi podać konkretne dane, znane tylko jemu. Jeśli jednak jest to możliwe, o wiele lepiej będzie zastąpić takie pola rozwijaną listą z opcjami do wyboru. Użytkownicy unikają w ten sposób niebezpieczeństwa pomyłek przy samodzielnym wypełnianiu formularzy i oszczędzają sporo czasu.

Szybka i prosta obsługa

Czas to pieniądz. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas żyje w pośpiechu i chce robić wszystko jak najszybciej. Wbrew pozorom, dotyczy to również przeglądania stron internetowych. Widać to zwłaszcza przy korzystaniu z internetu mobilnego. Często robi się to w krótkich przerwach między różnymi czynnościami, zatem czas odgrywa tu naprawdę ważną rolę.

Warto w takim razie zoptymalizować swoje produkty w taki sposób, aby korzystanie z nich nie było zbyt czasochłonne. Ważną rolę odgrywa tu odpowiednio zaprojektowany interface, który zapewnia szybki dostęp do wszystkich funkcji dostępnych w aplikacji.

Mobilność to przyszłość

Większość analityków jest tutaj zgodna – przyszłość należy do internetu mobilnego. Oczywiście, komputery osobiste raczej nigdy nie wyjdą z użytku, ale do codziennego przeglądania sieci coraz bardziej będziemy korzystali ze smartfonów czy tabletów. Stanowi to oczywiście istotne wyzwanie dla projektantów aplikacji mobilnych, którzy muszą spełnić stale rosnące oczekiwania użytkowników.