Co trzeba wiedzieć o projektowaniu aplikacji mobilnych?

Posiadając gotową aplikację, należy odpowiednio przygotować się do jej opublikowania. Potrzebne jest przede wszystkim konto deweloperskie. Trzeba również wiedzieć, w jaki sposób zaprezentować swój produkt w sklepie. Wiąże się to z kilkoma różnymi czynnościami: przygotowanie odpowiedniej grafiki reklamowej, składającej się zarówno z treści promocyjnych jak i ikonek dostępnych w samej aplikacji. Na tym etapie przygotowuje się też obraz, który wyświetla się użytkownikowi podczas ładowania aplikacji.

Narzędzia do wdrażania aplikacji

Istnieje kilka różnych narzędzi, z których deweloperzy korzystają na etapie wdrażania aplikacji. Można podzielić je na grupy, w zależności od przeznaczenia. Jeśli chodzi o graficzne przygotowywanie aplikacji, to do najbardziej standardowych programów należą Photoshop i Illustrator. Zaletą Illustratora jest to, że można za jego pomocą dopasować rozdzielczość każdej grafiki do swoich potrzeb. Z drugiej strony, Photoshop daje możliwość pracy znacznie bardziej precyzyjnej. Ciekawą propozycją dla twórców aplikacji jest też Sketch, program z roku na rok zdobywający coraz większą popularność. Jego funkcje zostały przygotowane właśnie z myślą o projektantach aplikacji, dzięki czemu praca z nim przy tworzeniu takich produktów jest bardzo prosta i wygodna.

Testy aplikacji

Przed dopuszczeniem do sprzedaży aplikacja musi oczywiście przejść dokładne testy. Warto robić to przy pomocy tej platformy, na którą aplikacja będzie przeznaczona. Co bardzo ważne, nowsze wersje programów takich jak Photoshop czy Sketch są wyposażone w funkcje do testowania aplikacji. Wystarczy podpiąć urządzenie kablem USB do komputera, aby móc sprawdzić, czy grafika działa poprawnie.

Testowanie na konkretnym urządzeniu pozwala również na sprawdzenie, jak aplikacja działa w praktyce. Możemy wówczas wyłapać wszystkie ewentualne niedociągnięcia i braki w grafice. Warto przy tym zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na funkcjonalność aplikacji. Czy przyciski są odpowiedniej wielkości? Czy kolory mają właściwy odcień?

Poznaj dobrze swoją platformę

Dobry twórca aplikacji powinien jak najlepiej znać zarówno platformę, z której korzystają jego produkty jak i narzędzia którymi posługuje się w pracy. Same umiejętności związane z projektowaniem aplikacji są oczywiście konieczne, ale jeśli ktoś nie będzie dostatecznie obeznany z charakterystyką danej platformy, to nigdy nie będzie w stanie stworzyć niczego wybitnego. Warto zatem poświęcić trochę czasu na korzystanie z urządzeń mobilnych, na które mają trafić nasze aplikacje. Trzeba dobrze poznać to, jak się z nimi pracuje i jakie nawyki wyrabiają się po pewnym czasie u ich użytkowników. Jedynie dzięki dobrej znajomości środowiska dla którego się tworzy można projektować aplikacje, które faktycznie spełnią potrzeby użytkowników. Warto więc poświęcać jak najwięcej czasu na bycie obecnym w całym tym środowisku i śledzenie wszystkich trendów oraz opinii, które mogą być związane z daną platformą. Cały taki wysiłek bardzo się opłaci, bowiem zdobyta w ten sposób wiedza będzie bezcenna przy tworzeniu aplikacji.