7 Korzyści płynące z rozwoju oprogramowania w chmurze (Cloud-Based Software Development)

Cloud computing jest jednym z kluczowych trendów w dzisiejszym przemyśle technologicznym. Według Gartnera, wartość globalnego rynku publicznej chmury obliczeniowej osiągnie 331,2 mld dolarów do 2022 roku.

Dlaczego rozwiązania oparte na chmurze są tak popularne? Czy powinieneś zacząć myśleć o przyjęciu chmury dla swojego biznesu?

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat chmury obliczeniowej i zrozumieć, dlaczego tak wiele organizacji na całym świecie decyduje się na hostowanie swoich aplikacji w chmurze, a nie na korzystanie z infrastruktury serwerowej na miejscu.

Rozwiązania oparte na chmurze dają firmom dostęp do danych z każdego miejsca i każdego urządzenia, ale nie jest to jedyny powód rosnącej popularności cloud computingu.

Czym jest cloud computing?

Chmura obliczeniowa to dostarczanie zasobów informatycznych przez Internet na żądanie, zwykle w oparciu o cenę pay-as-you-go. Zamiast budować, posiadać i utrzymywać fizyczne centra danych i serwery, organizacje mogą uzyskać od dostawców usług w chmurze dostęp do usług technologicznych takich jak przechowywanie danych, bazy danych lub moc obliczeniowa na zasadzie zapotrzebowania.

Firmy każdej wielkości, typu i sektora korzystają obecnie z chmury w wielu różnych przypadkach jej wykorzystania, jak np:

 • hosting poczty elektronicznej,
 • Kopie zapasowe danych,
 • Odbudowa po katastrofie,
 • rozwój oprogramowania,
 • duża analiza danych,
 • budowanie aplikacji internetowych skierowanych do klienta.

Na przykład, firmy świadczące usługi finansowe wykorzystują usługi w chmurze do zasilania aplikacji oferujących wykrywanie i zapobieganie nadużyciom finansowym w czasie rzeczywistym. Twórcy gier wideo korzystają z chmury, aby dostarczać gry online milionom graczy na całym świecie.

Jakie są główne powody powszechnego korzystania z chmury?

Według badań SysGroup, kluczowym motywem skłaniającym organizacje do przyjęcia rozwiązań w chmurze jest możliwość zapewnienia dostępu do danych z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia. Oszczędzanie pieniędzy jest również dobrą zachętą, ale to raczej obecna kultura zawodowa popycha organizacje do inwestowania w chmurę.

Dziś żyjemy w czasach, gdy pracownicy BYOD (Bring Your Own Device) i elastycznych godzin pracy. Zdolność do pracy poza biurem sprawia, że firmy są bardziej innowacyjne i atrakcyjne jako miejsca pracy. Dlatego właśnie dostęp do danych i aplikacji w każdej chwili i z każdego miejsca jest głównym czynnikiem sprzyjającym przyjęciu chmury.

Inne najważniejsze czynniki to: duże możliwości odzyskiwania danych po awarii, elastyczność i odciążenie personelu IT od wielu obowiązków wymaganych do utrzymania infrastruktury na miejscu.

Istnieją trzy podstawowe modele chmury (publiczny, prywatny i hybrydowy) oraz trzy podstawowe rodzaje usług w chmurze (IaaS, PaaS i SaaS). Można wybrać pomiędzy usługami hostingu w chmurze zarządzanymi i niezarządzanymi.

Modele chmury obliczeniowej

 • Chmura publiczna - w tym modelu usługi są dostarczane przez Internet.
 • Chmuraprywatna - w tym modelu infrastruktura chmury jest przeznaczona do użytku wewnętrznego przez jedną organizację.
 • Chmurahybrydowa - w tym modelu firma wykorzystuje połączenie platform chmury publicznej i prywatnej do hostingu aplikacji i obciążenia pracą.

Jedyna różnica pomiędzy tymi trzema modelami odnosi się do struktury własnościowej. Innymi słowy, główne zasady pozostają te same - to co się zmienia to właściciel danej infrastruktury chmury.

Rodzaje usług w chmurze

Istnieją trzy podstawowe rodzaje usług w chmurze:

 • Infrastruktura jako usługa (IaaS)
 • Platforma jako usługa (PaaS)
 • Software-as-a-Service (SaaS)

Infrastruktura jako usługa (IaaS)

Ten typ obejmuje główne podstawowe elementy składowe chmury obliczeniowej, zapewniające dostęp do funkcji sieciowych, stanów przechowywania danych i komputerów, które są umieszczone na dedykowanym sprzęcie lub wirtualne. Oferuje on wysoki poziom kontroli zarządzania i elastyczności nad właściwymi zasobami i jest najbardziej zbliżony do istniejących zasobów IT, które są znane wielu działom.

Platform-as-a-Service (PaaS)

Model ten najlepiej sprawdza się w zarządzaniu podstawową infrastrukturą, taką jak sprzęt lub systemy operacyjne. W ten sposób zespoły mogą skupić się na zarządzaniu i wdrażaniu Twoich aplikacji. Nie ma powodu, aby martwić się o zakup zasobów, konserwację oprogramowania, łatanie, planowanie wydajności lub inne zadania, które są kluczowe dla hostingu aplikacji. Możesz stać się bardziej efektywny i skoncentrować się na swojej głównej misji.

Software-as-a-Service (SaaS)

Ten rodzaj usługi w chmurze zapewnia kompletny produkt, który jest zarządzany i prowadzony przez dostawcę usług. W większości przypadków SaaS jest aplikacją przeznaczoną dla użytkowników końcowych (np. internetową skrzynką odbiorczą poczty elektronicznej). Dzięki temu produktowi nie trzeba się martwić o to, jak usługa jest utrzymywana lub jak zarządzana jest infrastruktura bazowa. Jedyną rzeczą, o której musisz myśleć jest to, jak będziesz używać tego oprogramowania do rozwoju swojej firmy.

Usługi hostingu w chmurze - zarządzane i niezarządzane

Jeśli chodzi o usługi hostingowe w chmurze, możemy je podzielić na dwie kategorie:

 • zarządzane,
 • Niezarządzany.

Usługi zarządzane dostarczają ekspertyzy technicznej wraz z infrastrukturą, więc nie musisz ich dostarczać sam. Dostawcy usług w chmurze, tacy jak Amazon Web Services, Google Cloud Platform czy Microsoft Azure, zapewniają różne poziomy wsparcia technicznego.

Usługi niezarządzane wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej, ponieważ jako nabywca usługi to Ty będziesz odpowiedzialny za jej skonfigurowanie i utrzymanie.

Istnieje co najmniej siedem korzyści z wyboru rozwoju oprogramowania w chmurze.

Korzyści z przetwarzania w chmurze dla rozwoju oprogramowania

1. Skalowalność

Nie da się zaprzeczyć, że aplikacje hostowane w chmurze mogą skalować się w niespotykanym dotąd stopniu w porównaniu z tradycyjnym hostingiem serwerów.

W tradycyjnym modelu należy najpierw określić sprzęt, na którym będzie uruchamiany system, od serwerów aplikacji po serwery baz danych. W przypadku hostingu wysokodostępnych aplikacji będziesz potrzebował również load-balancingu, klastrowania baz danych i innych usług. Zapewnienie tego wszystkiego wymaga dużo planowania i niesie ze sobą jedno poważne ryzyko: zablokowanie Twojego zespołu w ogólnej konfiguracji na kilka lat, w zależności od kosztów konfiguracji.

Wybierając infrastrukturę opartą na chmurze, można teraz szybko i łatwo przeskalować dowolną część swojej aplikacji.

Na przykład, serwer aplikacji może być łatwo skalowany poprzez zwiększenie mocy sprzętowej lub dodanie kolejnych serwerów. Przy odpowiedniej konfiguracji, możesz mieć pewność, że więcej serwerów jest dodawanych dynamicznie do Twojej konfiguracji na podstawie naszych wskaźników, takich jak CPU czy pamięć.

Bazy danych w chmurze mogą być również skalowane w celu zwiększenia mocy twoich serwerów. Możesz stworzyć elastyczną usługę bazodanową, która może współdzielić swoją moc obliczeniową z dowolną liczbą innych baz danych. W ten sposób twoja baza danych może zwiększać skalę, gdy jest to konieczne w ramach twojej elastycznej puli.

2. Efektywność kosztowa

Kolejną kluczową zaletą korzystania z usług w chmurze jest oszczędność kosztów, którą można osiągnąć wraz z możliwością niewielkiego rozpoczęcia projektu i zwiększenia wykorzystania w miarę potrzeb. Na przykład, chmura nie wymaga żadnych inwestycji z góry - w przeciwieństwie do infrastruktury na miejscu lub odległych centrów danych, które wymagają znacznych inwestycji początkowych.

Większość usług w chmurze działa jako usługi typu pay-as-you-go, co oznacza, że użytkownik jest obciążany jedynie za zasoby, z których faktycznie korzysta. Dzięki takim funkcjom, jak autoskalowanie, za dodatkową usługę pobierane są opłaty dopiero w trakcie jej działania, a w przypadku podjęcia decyzji o zmniejszeniu skali działalności nie są naliczane żadne koszty. Co więcej, wiele usług jest płatnych za transakcję, więc jeśli nie skorzystasz z nich do pewnego poziomu, mogą one być całkowicie bezpłatne.

3. Odzyskiwanie awaryjne i nadmiarowość

Usługi w chmurze oferują większy poziom nadmiarowości, który odgrywa kluczową rolę w usuwaniu skutków katastrof. Bez chmury przedsiębiorstwa, które chcą zapewnić doskonałe odtwarzanie danych po awarii, muszą zapewnić osobne centrum danych, które wymaga dodatkowych inwestycji. Ale to nie wszystko. Muszą również skonfigurować narzędzia do powielania danych lub tworzenia kopii zapasowych wymaganych do przywracania systemów.

Usługi w chmurze mogą poradzić sobie z tym wszystkim bez konieczności inwestowania w jakąkolwiek infrastrukturę z góry. A najlepsze jest to, że za sprzęt płaci się tylko wtedy, gdy się go rzeczywiście używa. Oznacza to, że możliwe jest wcześniejsze przygotowanie i skonfigurowanie środowiska przywracania danych po awarii, które będzie działać idealnie, gdy będzie to potrzebne.

4. Szybkie dostarczanie zasobów

Zespoły rozwojowe często potrzebują dostępu do różnego rodzaju zasobów, takich jak środowiska rozwojowe i testowe lub nowe rodzaje technologii. W firmie informatycznej za dostarczenie tych zasobów odpowiada zespół usług technicznych. Jednak realizacja danego zadania może trwać kilka dni, a nawet tygodni, w zależności od tego, nad iloma zadaniami zespół pracuje w tym samym czasie.

Przechodząc do chmury, zespoły programistów są upoważnione do szybkiego tworzenia zupełnie nowych środowisk - od baz danych po maszyny wirtualne i strony internetowe.

Co więcej, dostawcy chmury oferują dodatkowe usługi, które są stale aktualizowane i rozszerzane. W ten sposób zespoły programistów mogą pozostać na szczycie ciągle zmieniającego się krajobrazu technologicznego. Po zakończeniu pracy z danym zasobem, mogą go szybko oddać, aby uniknąć płacenia więcej niż trzeba.

Wreszcie, podczas korzystania z chmury możliwe jest pełne zautomatyzowanie procesu dostarczania zasobów. W ten sposób firmy mogą szybko stworzyć nową bazę danych lub zlikwidować zasoby testowe.

5. Wiele modeli i ofert

Kolejną zaletą chmury jest to, że pozwala ona przedsiębiorstwom na wybór spośród wielu różnych modeli i ofert. Nigdy nie będziesz zmuszony do wybrania jednego, uniwersalnego rozwiązania, które zawiera wiele opcji, z których prawdopodobnie nigdy nie będziesz korzystać.

Dostawcy usług w chmurze zazwyczaj oferują wiele różnych opcji konfiguracji środowiska, tak aby odpowiadało ono unikalnym potrzebom Twojej firmy. Różne modele infrastruktury chmury mają różne wady, a firmy mogą łączyć dwa z nich, kiedy tylko tego potrzebują. Niezależnie od tego, czy wybierzesz usługi zarządzane, czy niezarządzane, cała siła pozostanie w Twoim zespole.

6. Szeroki zasięg geograficzny

Kolejną zaletą chmury jest sam jej zasięg geograficzny. Zamiast polegać na jednej lokalizacji geograficznej w celu hostingu oprogramowania, usługi w chmurze pozwalają na hosting centrów danych aplikacji na całym świecie.

Dzięki zarządzaniu ruchem i globalnemu zastosowaniu danych głównych, możesz mieć pewność, że klienci uzyskają najlepszą możliwą wydajność Twojej aplikacji niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajdują.

Firmy korzystają również z sieci dostarczania treści, aby zwiększyć swój zasięg geograficzny, nawet jeśli aplikacja jest hostowana w jednej lokalizacji. Sieć dostarczania treści to wysoce rozproszony zestaw usług, które odpowiadają bezpośrednio na żądania użytkowników, zapewniając dostęp do aplikacji, inicjatyw, plików audio, wideo i innych. Zmniejsza to liczbę żądań kierowanych bezpośrednio do aplikacji i pomaga lepiej ją skalować.

7. Łatwe wdrożenie

Usługi w chmurze oferują kilka unikalnych funkcji, które umożliwiają zespołom obsługę wdrożenia jak nigdy dotąd. Na przykład, integrując system kontroli źródeł z firmą, można zautomatyzować niektóre części procesu wdrażania (na przykład automatyczne dostarczanie serwerów lub testowanie aplikacji).

Co więcej, sloty wdrożeniowe oferują możliwość przeprowadzania wdrożeń bez przestojów w środowisku produkcyjnym. Po upewnieniu się, że wszystko działa prawidłowo, można łatwo zamienić sloty produkcyjne na aktywne.

Co więcej, Twój zespół może wykorzystać chmurę do skierowania małego procentu ruchu produkcyjnego do slotów produkcyjnych, aby przetestować nowe funkcje w produkcji i upewnić się, że wszystko działa poprawnie przed otwarciem ich dla publiczności.

Wyzwania związane z przyjęciem chmury

Naturalnie, proces migracji do chmury jest pełen różnych wyzwań:

 • Prywatność i bezpieczeństwo są uważane za główne przeszkody na drodze do przyjęcia chmury dzisiaj.
 • Dla wielu organizacji bezpieczeństwo jest kluczowym problemem - wraz z kwestiami dotyczącymi prywatności i regulacji, a także zarządzaniem i zgodnością usług w chmurze.
 • Innym wyzwaniem, którego doświadcza wiele organizacji, jest brak personelu posiadającego wiedzę z zakresu chmury, co często uniemożliwia im przyjęcie chmury.

Mimo to, chmura jest w stanie się rozwijać, a firmy będą musiały znaleźć sposoby na sprostanie tym wyzwaniom, aby w przyszłości jak najlepiej wykorzystać innowacyjne technologie.

Wniosek

Migracja do chmury lub budowanie aplikacji wykorzystujących usługi w chmurze to dziś popularne trendy na rynku. Tylko usługi w chmurze mogą zapewnić Twojej firmie skalowalność, czas pracy i dostęp do zasobów niezbędnych do rozwoju. A jednocześnie oferują doskonałą równowagę między kosztami a wydajnością.