Zastosowania systemów ERP

Wśród wszystkich rozwiązań programowych dla firm które są obecnie dostępne, systemy ERP należą do zdecydowanie najpopularniejszych. Jest to propozycja bardzo uniwersalna, dobrze sprawdzająca się w każdej firmie – zarówno niewielkim przedsiębiorstwie jak i potężnej, międzynarodowej korporacji. Z tego powodu produkty oznaczane jako "ERP" możemy obecnie znaleźć w ofertach wielu różnych producentów. Jest to jednak swego rodzaju pułapka. Skoro bowiem tak dużo produktów jest oznaczanych w taki sposób, to mniej doświadczeni użytkownicy w pewnym momencie zwyczajnie nie wiedzą, czym dokładnie są systemy ERP i do czego one służą. Warto dowiedzieć się o tym jak najwięcej, bowiem dzięki temu można znacznie poprawić funkcjonowanie właściwie każdej firmy.

Skrót ERP oznacza "Enterprise Resources Planning". Systemy te są projektowane po to, aby ułatwiać sprawne kierowanie firmą i zarządzanie jej zasobami. Samo słowo "zasoby" jest dość szerokie i może oznaczać wszystko, co firma wykorzystuje w swoim działaniu. Ludzie oraz ich umiejętności, pieniądze, maszyny i wiele innych. System ERP powinien scalać w sobie kilka różnych narzędzi służących do zarządzania poszczególnymi działami firmy. Za pomocą takiego systemu można zatem kierować zarówno działem HR, jak i magazynem przedsiębiorstwa czy planować kolejne działania, z uwzględnieniem posiadanych zasobów. Zwykle istnieje też możliwość wzbogacenia systemu ERP o dodatkowe moduły. Służą one między innymi do komunikacji z klientem, przyjmowania i porządkowania zamówień czy kierowania stroną internetową firmy.

ERP można zatem określić jako zbiór narzędzi, zamkniętych w ramach jednego systemu. W swoim działaniu korzystają one z tych samych zasobów oraz informacji, ale mają zupełnie inne przeznaczenie i odpowiadają za osobne działy firmy. Na rynku znajdziemy obecnie wiele programów reklamowanych jako systemy ERP, które w rzeczywistości nimi nie są. Niektórzy potrafią reklamować tym terminem dość mało rozbudowane programy, służące na przykład do obsługi księgowości. ERP to system znacznie bogatszy i bardziej zaawansowany.

Trzeba zatem uważać, aby wybrać dla siebie odpowiedni system tego typu. Duża liczba dostępnych modułów nie zawsze świadczy o skuteczności danego produktu, bowiem często wcale nie zapewniają one tak wielu dodatkowych funkcji. Lepiej kierować się tym, do czego system rzeczywiście może być wykorzystywany i ustalić, czy spełni on nasze potrzeby. Niekiedy jeden dobry moduł jest w stanie zapewnić o wiele wyższą funkcjonalność, niż wiele mniejszych.

Podobne artykuły

Co to jest system ERP?.


Dlaczego warto zdecydować się na zakup systemu ERP, cz. 1.


Oprogramowania CRM.


Wady systemów ERP (i firm konsultingowych) cz. II.