Co to jest system ERP?System klasy ERP ma na celu integracje działów i funkcji, które istnieją w ramach danej firmy. Sama integracja oznacza wykorzystanie wspólnej bazy danych w jednym systemie. Pozwala to na posługiwanie się jednym zbiorem danych w obrębie firmy.

Nie jest łatwo zapewnić dostęp do poprawnych i aktualnych informacji. To jedno z największych wyzwań przedsiębiorstw i jednocześnie najważniejszy czynnik przy podejmowaniu decyzji. Zdarza się tak, że informacje, którymi dysponuje dana firma są rozproszone. Dane, które dotyczą magazynów i stanów magazynowych mogą być w jednej bazie, a te dotyczące klientów - w innych. Dlatego często bazy danych to inaczej "systemy samodzielne lub wyspowe".
Co to jest system erp? - tabela
Systemy wyspowe, samodzielne, niezintegrowane

Jak widać na rysunku - jeżeli chodzi o systemy wyspowe informacje, które dotyczą produkcji, klientów, sprzedaży oraz magazynu są w kilku programach/bazach danych. Nie ma opcji współdzielenia, więc korzystanie jest dość trudne.

Jeżeli chodzi o systemy ERP - nie ma tego typu ograniczeń. Informacje gromadzone są w jednej bazie danych. Dlatego wszelkie zmiany będą od razu widoczne w innych działach danego przedsiębiorstwa

Pozwala to na to, że sprzedawca może mieć dostęp do wszystkich danych, które są niezbędne w realizacji danego zamówienia. Na przykład stany magazynowe, możliwość dostawy czy historię kredytową klienta - z poziomu sklepu internetowego. 

Co to jest system erp? - funkcjonalności


Szybka praca w czasie rzeczywistym

Typowy problem, który spotyka się jeżeli chodzi o systemy starszej generacji - to fakt, że informacje, które zostaną wprowadzone, nie są dostępne w czasie rzeczywistym. Dane ulegają aktualizacji co jakiś czas. Jeżeli zaś chodzi o systemy ERP - dane są dostępne od razu. Co prawda sprawia to, że człowiek musi bardzo uważać, by w systemie przez przypadek nie zagościły błędne dane, bo również one będą widoczne od razu.

Procesy biznesowe w systemie ERP

Systemy klasy ERP pozwalają firmom na zarządzanie wszelkimi obszarami działalności, a także na prowadzenie księgowości. Systemy ERP mogą wspomagać serwis, produkcję oraz dystrybucję. Konfigurowane są one tak, by zostały dopasowane do wszelkich biznesowych procesów, które zachodzą w danej firmie. Często bywa tak, że przedsiębiorstwa, które działają w danej branży mają podobne czy nawet tożsame procesy biznesowe. Acz zdarza się, że niektóre mają własne, bardzo specyficzne procesy. Jednak nie jest to problem, bo system ERP może być konfigurowany i modyfikowany tak, by dopasować się do potrzeb, które ma dana firma.
Bezpieczeństwo i zarządzanie użytkownikami

Jeżeli chodzi o dostęp do danych w systemie ERP - jest on bardzo łatwy. Istnieje wymóg odpowiedniej autoryzacji dostępu. Jeżeli zaś chodzi o sam zakres dostępu - uzależniony on z powodzeniem może być od stanowiska, które zajmuje dana osoba w danym przedsiębiorstwie. W końcu wcale nie jest tak, że wszyscy powinni mieć dostęp do wszystkiego. Każdy powinien mieć dostęp do tego, co jest mu potrzebne do wykonywania swoich obowiązków.

Podobne artykuły

Jak wykorzystać CRM do poprawy obsługi klienta.


Baza danych CRM: odkrywanie tajemnic klientów dla rozwoju biznesu.


Kiedy zmienić system CRM - 7 znaków ostrzegawczych.


Jak szybko rozwijające się firmy wykorzystują SaaS.